Brugerdreven innovation med stofbrugere

Et bredt samarbejde på Vesterbro sammen med industriel designer Hân Pham udvikler en personlig kanyleopsamler, der kan indeholde 30 kanyler. Et supplement til de øvrige opsamligsmuligheder der er på Vesterbro. Kanyleopsamleren er blevet udviklet i et samarbejde mellem aktive beboere på Vesterbro, et ønske fra stofbrugerne om at de gerne vil rydde op og designer Hân Pham. 

kanyleboks.jpg

Med støtte fra Trygfonden og Københavns Kommune har Hân sammen med stofbrugere fra Vesterbro, BrugerForeningen og Dugnad udviklet den nye Kanyleopsamler.

Hân har tidligere modtaget publikumprisen i INDEX 2007 for sit antivirus projekt målrettet 3. verdens lande.

Kanyleopsamleren bliver lanceret sammen med en informations- og introduktionskampagne, hvor stofbrugere introducere Kanyleopsamleren overfor andre stofbrugere under sloganet Stofbrugere kan også li´ børn.

Kanyleopsamleren er et supplement til den eksisterende opsamling og et møde mellem lokalområdets behov for at få efterladte kanylerne væk fra gaden og stofbrugernes ønske om flere muligheder for at få kunne håndtere brugte kanyler.